Przełęcz Gromadzka, 900 metrów nad poziomem morza. Na tej wysokości nie ma już zbyt wielu domów, jest natomiast wszystko, co potrzeba do udanego weekendu. Wśród kilkudziesięciu budynków tworzących Obidzę znajdziecie gospodarstwa oferujące nocleg,i a także restaurację z widokiem na pasmo Jaworzyny Krynickiej. Jest tutaj też bezpłatny parking, z którego wszystkie opisane niżej miejsca będziecie mieć w zasięgu pięciu kilometrów.

Eliaszówka

Eliaszówka (1024 m n.p.m.) to szczyt, który z racji bliskiego położenia przyciąga największą uwagę, kiedy stoimy na Przełęczy Gromadzkiej. Aby dostać się na górę, musicie podejść główną drogą na Przełęcz Obidza, a następnie skręcić w lewo i kierować się na wierzchołek zielonym szlakiem, który prowadzi głównie przez las. Jedyne miejsce, w którym wyłonicie się  z gęstwiny, warte jest jednak zatrzymania się na dłuższą chwilę. To niewielka polana Górne Stacje, z której roztacza się przepiękny widok na pasmo Radziejowej. Prawdopodobnie  nacieszycie się nim w spokoju, a to za sprawą niewielkiego ruchu turystycznego na zielonym szlaku. Z polany na wierzchołek zostało jeszcze około kilometra i tutaj droga zaczyna nieco szybciej piąć się w górę. Kiedy dotrzecie na miejsce, będziecie mogli odpocząć pod wiatą lub od razu wdrapać się na drewnianą wieżę widokową, z której rozciągają się obłędne widoki. Sam szczyt znajduje się nie tylko na granicy polsko-słowackiej, ale również na granicy dwóch pasm- Beskidu Sądeckiego i Gór Lubowelskich. Dzięki temu położeniu, z tarasu wieży na Eliaszówce zobaczycie Gorce, Beskid Sądecki z Radziejową na pierwszym planie oraz Pogórze Popradzkie. Można tu spędzić naprawdę dużo czasu, zwłaszcza wcześnie rano, kiedy ptaki urządzają wokół wieży muzyczną oprawę dla wschodzącego słońca. Trasa z Obidzy na Eliaszówkę nie należy do najbardziej wymagających. Mierzy zaledwie 3,5 km, a teren, poza pierwszym podejściem, zaczyna się wyraźniej wznosić dopiero na ostatnich kilkuset metrach.

Trasa przez: Przełęcz Gromadzka | mapa-turystyczna.pl

Przełęcz Rozdziela

Kiedy mowa o Przełęczy Rozdziela, nie sposób zacząć inaczej, niż od wyjaśnienia jej specyficznej nazwy. Wzięła się ona stąd, że górskie siodło, które chcę wam polecić jako cel wycieczki, rozdziela pasma Pienin i Beskidu Sądeckiego. Na przełęcz ponownie wybieram się z Obidzy. Tym razem, utwardzoną drogą, muszę podejść nieco wyżej i poszukać odejścia szlaku niebieskiego. Drogowskaz kieruje mnie na „Wysokie Skałki”, mimo że polska nazwa najwyższego szczytu Pienin to po prostu Wysoka. Nazwy „Vysoké Skalky” używają Słowacy i moim zdaniem nie ma potrzeby wprowadzać dodatkowego zamieszania, umieszczając na drogowskazach trzecią wersję. Tak czy inaczej, tym razem na Wysoką się nie wybieram, ale kieruję się w jej stronę i na leśnej ścieżce wypatruję niebieskich oznaczeń. Trasa z Obidzy na Przełęcz Rozdziela to w większości płaska droga wśród drzew, więc chwilowo można poczuć się jak na spacerze w lesie, w dowolnej części kraju. Po pewnym czasie mijam jednak polanę, nad którą dumnie wznosi się Eliaszówka, a kawałek dalej pomiędzy drzewami widzę skalne ściany Tatr Wysokich. Ostatni fragment trasy to krótkie podejście na zalesiony szczyt Szczob (920 m n.p.m.) i zejście tuż za nim na niezwykłą Przełęcz Rozdziela. Mógłbym próbować opisać widok z tego miejsca, ale zapewne byłby to wysiłek marny. Postanowiłem więc ograniczyć się do krótkiego streszczenia pt. „Co widać z…?” Kiedy staniecie na Przełęczy Rozdziela, położy się przed wami dolina potoku Biała Woda, nad którą wznoszą się Trzy Korony. Na drugim planie zobaczycie gorczański Lubań z wieżą widokową na szczycie. Od strony południowej przełęczy strzeże szczyt Wysokiej, od północnej obła sylwetka Radziejowej. Przy dobrej pogodzie bez problemu wypatrzycie stąd też inny należący do Korony Gór Polski szczyt, oddaloną w linii prostej o mniej więcej 70 km Babią Górę. Jeżeli, tak jak ja, wybierzecie się tutaj na zachód słońca, nie zapomnijcie spakować czołówek.

Trasa przez: Obidza | mapa-turystyczna.pl

Radziejowa

No dobra, wschód na Eliaszówce, zachód na Przełęczy Rozdziela, a co robiłeś przez resztę dnia- moglibyście zapytać. I tutaj odsyłam was do poprzedniego wpisu, w którym sprawdzam, jak wygląda najkrótszy szlak na Radziejową.

🅿️https://maps.app.goo.gl/6peVLpidnkvBPGjP9?g_st=am